Zwierzęta pragną zademonstrować, jak łatwo jest im ułożyć piramidę z własnych ciał. Czy ktoś zdoła postawić krokodyla na pingwinie, a na nim węża, a na samej górze umieścić tukana? Sprawdź, jak grać w grę „Zwierzak na zwierzaku”.

Agenda:

 • Opis gry
 • Jak się przygotować do gry?
 • Zasady gry i jej przebieg
 • Koniec gry

Zobacz także: https://www.dzieciprzyplanszy.pl/gra-zwierzaki-cudaki/

Zwierzak na zwierzaku

Flaming jest widziany wspinający się po ogonie małpy w górę, osiągając w końcu szczyt piramidy. Kiedy spogląda w dół, zauważa, że żółw szykuje się właśnie do wspinaczki. Patrząc w górę, zastanawia się, jak zdobyć sam szczyt. Gracze w grze wspólnie budują piramidę ze zwierząt, a celem gry jest jak najszybsze pozbycie się swoich zwierząt poprzez ustawienie ich na piramidzie.

To zabawa dla 2-4 graczy w wieku od 4 lat.

Jak się przygotować do gry?

Gracze powinni odnaleźć krokodyla i postawić go na środku stołu. Krokodyl jest zwierzakiem, od którego zaczyna się budowę piramidy, ponieważ stanowi jej fundament. Następnie każdy z graczy powinien wybrać po jednym zwierzaku z każdej kategorii, aby na starcie każdy miał pulę składającą się z siedmiu zwierzaków. Jeśli w grze uczestniczy 2-3 graczy, pozostałe figurki należy schować z powrotem do pudełka.

Zasady gry i jej przebieg

Grę rozpoczyna się osoba, która potrafi najdłużej stać na jednej nodze lub można też wybrać najmłodszego gracza. Gracz początkujący wykonuje rzut kostką, która może pokazać:

 • jeden punkt, co oznacza wzięcie jednego zwierzaka ze swojej puli i umieszczenie go na piramidzie jedną ręką.
 • Jeśli kostka pokaże dwa punkty, gracz bierze dwa zwierzaki ze swojej puli i umieszcza je ostrożnie jedno po drugim na piramidzie.
 • Jeśli wypadnie kostka z symbolem dłoni, gracz wybiera jednego ze swoich zwierzaków i podarowuje go dowolnemu z graczy, który musi ostrożnie umieścić tego zwierzaka jedną ręką na piramidzie.
 • Jeśli wypadnie kostka ze znakiem zapytania, pozostali gracze decydują, którego zwierzaka gracz musi umieścić na piramidzie.
 • Kiedy kostka pokaże symbol krokodyla, gracz bierze jednego zwierzaka ze swojej puli i ustawia go od strony paszczy lub ogona krokodyla tak, aby stykał się z innym zwierzakiem na piramidzie. W ten sposób podstawa piramidy się powiększa.

Zasady ustawiania zwierzaków

 • Ustawianie zwierzaków odbywa się przy użyciu tylko jednej ręki.
 • Zwierzak, który zostanie ustawiony, nie może dotknąć powierzchni stołu, chyba że na kostce pojawi się symbol krokodyla.
 • Bardzo ważne jest, aby wszystkie zwierzaki, które zostaną postawione na stole, tworzyły jedną ciągłą linię, która stanowi podstawę piramidy.

Po ustawieniu swojego zwierzaka lub zwierzaków, ruch przechodzi na kolejnego gracza, który wykonuje rzut kostką.

Co, gdy piramida się zawali?

W przypadku, gdy piramida się zawali, gracz natychmiast kończy swoją turę, a ze zwierzaków, które spadły, musi wybrać 2 dowolne gatunki. Jeśli tylko jeden zwierzak spadnie, gracz bierze tylko tego jednego. W przypadku, gdy krokodyl się przewróci, gracze powinni postawić go z powrotem w jego pozycji. Jeśli gracz miał jeszcze jednego zwierzaka w ręce, gdy piramida się zawaliła, powinien on wrócić do jego puli. Jeśli zwierzaki same wypadną z piramidy, zostają odłożone do pudełka.

Koniec gry

Gra kończy się, gdy któryś z graczy usunie wszystkie swoje zwierzaki ze swojej puli. Osoba ta wygrywa i zostaje uznana za mistrza układania piramidy ze zwierzaków!

FAQ

Jaka jest minimalna i maksymalna liczba graczy do gry Zwierzak na Zwierzaku?

Gra jest przeznaczona dla 2-4 graczy.

Co się dzieje, gdy piramida się zawali?

Jeśli cała piramida się zawali lub spadną z niej zwierzaki, gracz bierze 2 zwierzaki z powrotem do swojej puli. Jeśli spadnie tylko jeden zwierzak, gracz bierze tylko tego zwierzaka. Jeśli zwierzaki spadną z piramidy bez interwencji gracza, po prostu odłóżcie je do pudełka. Krokodyla należy ustawić z powrotem na swojej pozycji.

Jak gra się kończy?

Gra kończy się, kiedy jeden z graczy pozbędzie się wszystkich zwierzaków ze swojej puli. Gracz ten wygrywa i zostaje mistrzem układania piramidy ze zwierzaków!