dzieciprzyplanszy.pl

Blog tematyczny o grach dla dzieci i rodzicielstwie.

Wychowanie pod presją, czyli rodzicielstwo dzisiejszych czasów

Wychowanie pod presją, czyli rodzicielstwo dzisiejszych czasów

Większość dorosłych osób marzy o posiadaniu potomstwa i założeniu rodziny. Kiedy na świat przychodzi dziecko, spora część rodziców nie wie jednak, w jaki sposób je wychować, aby wyrosło na dobrego i samodzielnego człowieka. Choć nie ma jednego, uniwersalnego przepisu na dobre wychowanie, to istnieją pewne wskazówki, które powinny wyjaśnić rodzicom, jak rozsądnie troszczyć się o dziecko.

Podstawowe zasady związane z wychowywaniem dzieci

Mówi się, że dzieci to szczęście i powód do radości, jednak rzadko zwraca się uwagę na to, jak trudne jest wychowanie dziecka i zadbanie o to, aby wyrosło ono na osobę z dobrym sercem. Głównym kluczem do dobrego wychowania jest umiejętność rozmowy z dzieckiem. Choć większość osób sądzi, że umie skutecznie porozumiewać się ze swoją pociechą, to w praktyce tylko niewielka część dorosłych potrafi właściwie komunikować się ze swoimi dziećmi. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że w rozmowie powinny brać udział dwie osoby. Jeżeli zależy Ci na stworzeniu dialogu ze swoim potomkiem, skup się więc nie tylko na mówieniu, ale również na słuchaniu swojego rozmówcy. Dzięki temu sporo zyskasz w oczach swojego dziecka, które chętnie będzie prowadzić z Tobą dyskusję. Równocześnie warto mieć na względzie to, że rozmów nie należy przeprowadzać, kiedy jest się w stresie. Jeśli więc Twoje relacje z dzieckiem są napięte, to poczekaj z rozmową do momentu aż atmosfera się uspokoi. Oprócz rozmowy istotną rolę pełni również ustalanie granic. Aby dobrze wychować dziecko, nie można pozwalać mu na absolutnie wszystko. Maluchy powinny wiedzieć, jakie zachowania i postawy są niedopuszczalne, by w przyszłości popełniać jak najmniej błędów. 

Co zrobić, aby dobrze wychować dziecko?

Główną zasadą, którą powinni kierować się wszyscy rodzice, jest traktowanie dziecka na równi ze sobą. Nawet jeśli między Tobą a Twoim potomkiem jest spora różnica wieku, to pamiętaj, że jesteście równymi ludzi i obydwoje zasługuje na szacunek. Jeżeli chcesz dobrze wychować dziecko, nie pozwalaj więc sobie na wyśmiewanie czy przesadne krytykowanie swojej pociechy. Zamiast na nią krzyczeć, stawiaj na tłumaczenie i rozmowę. Dzięki temu dziecko będzie Cię kochać i zyska do Ciebie jeszcze większy szacunek. Oczywiście nie sposób nie podkreślić tego, że odradzane jest stosowanie jakichkolwiek kar fizycznych. Bicie dzieci jest nie tylko nielegalne, ale także nieetyczne. Może ono wywrzeć poważne szkody na psychice dziecka, co sprawia, że jest powszechnie odradzane. W kontekście wychowywania dzieci bardzo istotną rolę odgrywa także aspekt edukacyjny. Już od wczesnego dzieciństwa warto dbać o to, aby Twoja pociecha miała dostęp do książek. Jeżeli chcesz iść z duchem czasu, to możesz postawić na audiobooki, które są idealnym sposobem na poznawanie fabuły bez konieczności siedzenia z papierową książką w ręku. Osoby, które interesują najlepsze audiobooki dla dzieci, z pewnością znajdą coś odpowiedniego dla swoich pociech. Na rynku działa bowiem tak wiele firm oferujących audiobooki, że znalezienie czegoś ciekawego nie będzie niczym trudnym. 

Czego się wystrzegać jako rodzic podczas wychowywania dziecka?

Rodzice powinni unikać nie tylko kar fizycznych, ale również krzyku. Sporo dorosłych osób podnosi głos, kiedy rozmawia ze swoimi potomkami, jednak jest to poważny błąd. Krzyk wzbudza bowiem w najmłodszych strach, w efekcie czego tracą oni zaufanie do swoich rodziców oraz unikają ich, Nieoczywistą wskazówką dla rodziców szukających patentu na dobre wychowanie może być także unikanie stosowania nagród i kar. Choć mogą być one skuteczne w krótkim wymiarze czasowym, to na dłuższą metę będą złą opcją. Przyczynią się one bowiem do tego, że dziecko będzie chciało być oceniane za wszystkie swoje zachowania, licząc tym samym na korzyści za dobre zachowanie czy świetne oceny. Idealne wychowanie nie może również oznaczać bezgranicznej troski o dziecko. Oczywiście, należy o nie dbać, ale równocześnie trzeba dać mu trochę prywatności i możliwości do rozwoju samodzielności. Jest to szczególnie ważne w przypadku nastolatków, którzy mogą szukać pretekstu do buntu.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij