dzieciprzyplanszy.pl

Blog tematyczny o grach dla dzieci i rodzicielstwie.

Syrop na kaszel suchy czy mokry? Dlaczego warto zadbać o odpowiedni preparat?

Syrop na kaszel suchy czy mokry? Dlaczego warto zadbać o odpowiedni preparat?

Kaszel to jeden z najczęstszych objawów przeziębienia oraz grypy. Wybór odpowiedniego preparatu powinien rozpocząć się od określenia, czy ma się do czynienia z kaszlem suchym, czy mokrym. Walka z duszącym kaszlem to nie czas na wybór syropów ,,2w1”. W sprzedaży znajdują się oczywiście takie preparaty, jednak budzą one duże wątpliwości – ma się wówczas do czynienia z dwiema substancjami wykazującymi przeciwstawne działanie.

Kaszel suchy czy mokry?

Kaszel suchy bywa bardzo męczący i zazwyczaj ma postać płytkich, krótkich kaszlnięć bez możliwości odkrztuszenia. Jego pojawienie bardzo często jest początkiem infekcji układu oddechowego. W nocy atakuje ze wzmożoną siłą i powoduje silny ból. Towarzyszy mu także poczucie ,,zdzierania” gardła. Kaszel suchy nie przynosi korzyści, jest jedynie obciążeniem dróg oddechowych.

Kaszel mokry pojawia się już w trakcie rozwiniętej infekcji. Podczas kasłania wyraźnie słychać, jak coś się odkleja od dróg oddechowych – usuwa się bowiem zalegająca wydzielina. W przeciwieństwie do kaszlu suchego kaszel mokry jest korzystny. Jednak skuteczność tego kaszlu jest niewystarczająca, a śluz zbyt gęsty. Należy więc stosować syrop na kaszel.

Jaki syrop na kaszel wybrać?

Dostępnych jest wiele preparatów, które pomagają w walce z kaszlem, a do najpopularniejszych bez wątpienia należy syrop. Z tym słowem kojarzą się dobre, gęste, owocowe leki, jednak pod żadnym pozorem nie należy wybierać syropu na podstawie jego smaku.

Syrop na suchy kaszel może mieć w swoim składzie pewną ilość alkoholu (etanol). Szczególną uwagę na to powinny zwracać zwłaszcza kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także rodzice kupujący syropy na suchy kaszel dla dzieci.

Dlaczego warto zadbać o odpowiedni preparat?

W zależności od rodzaju kaszlu, działanie syropów i zastosowane w nich składniki będą inne. Zadaniem syropu na kaszel suchy jest zmniejszenie częstotliwości napadów kaszlu, łagodzenie podrażnień oraz nawilżanie śluzówki gardła. Rolą syropu na kaszel mokry jest pomoc w wydalaniu oderwanej wydzieliny. 

Jednoczesne stosowanie syropu na kaszel suchy i mokry nie jest zalecane. Może doprowadzić to do nagromadzenia dużej ilości wydzieliny oskrzelowej.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij