dzieciprzyplanszy.pl

Blog tematyczny o grach dla dzieci i rodzicielstwie.

Jak wybrać i zamontować fotelik samochodowy dla dziecka?

Jak wybrać i zamontować fotelik samochodowy dla dziecka?

Fotelik samochodowy jest jednym z podstawowych elementów wyprawki dla niemowlęcia. Jego wybór jest sporym wyzwaniem dla rodziców, bo ilość modeli dostępnych na rynku fotelików dziecięcych przyprawia o zawrót głowy. Co warto wiedzieć o rodzajach fotelików i ich montażu? Jak wybrać praktyczny i bezpieczny model? Skorzystajcie z naszych porad.

Czy wiesz, od kiedy warto zaczynać używać fotelika samochodowego?

Zgodnie aktualnymi przepisami, dziecko w foteliku samochodowym przewozi się już od pierwszych dni jego życia. W praktyce swoją pierwszą podróż ze szpitala do domu maluszek odbywa w foteliku. Przy czym fotelik samochodowy powinien być dostosowany do wieku i wagi dziecka. Nie może być ani za mały, ani za duży, bo wtedy nie spełnia swojego zadania, którym jest zapewnienie bezpiecznego przewozu dziecka i zminimalizowanie ryzyka obrażeń w razie kontuzji czy wypadku na drodze. W związku z tym w fotelik należy zaopatrzyć się przed odbiorem mamy po porodzie.

Praktyczne porady i wskazówki dotyczące fotelików samochodowych: co powinieneś wiedzieć?

Foteliki samochodowe dzielą się ze względu na wagę i wiek dziecka na kilka grup:

  • grupa 0 (do 13 kg), przeznaczona dla niemowląt do około 12 m-ca życia, są to foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy;
  • grupa 0/1 (do 18 kg), odpowiednia zarówno dla noworodków, jak i dzieci w wieku do około 4 lat;
  • grupa 1 (od 9 do 18 kg), przeznaczona dla dzieci w wieku od ok. 9 m-cy do 4 lat);
  • grupa 1/2 (od 9 do 25 kg), odpowiednia dla dzieci w wieku od 9 m-cy do 6 lat);
  • grupa 1/2/3/ (od 9 do 36 kg), odpowiednia dla dzieci w wieku od 9 m-cy do 12 lat);
  • grupa 2/3/ (od 15 do 36 kg), przeznaczona dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat.

Powyższy podział oznacza w praktyce, że podczas rozwoju dziecka potrzebne będą co najmniej 2 foteliki samochodowe, dopasowane do jego wieku i wagi. Foteliki samochodowe dla dzieci i niemowląt dzielą się też według kryterium rodzaju montażu. Wyróżniamy tu modele mocowane za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa oraz modele, montowane za pomocą systemu Isofix do bazy fotelika, przymocowanej do fabrycznych uchwytów auta. Jest to nowoczesny, bezpieczny i wygodny w użytkowaniu sposób montażu. Niestety, tylko nowsze modele samochodów wyposażone są w tego rodzaju fabryczne zaczepy. 

Zasady doboru idealnego fotelika samochodowego dla twojego dziecka

Wybierając fotelik samochodowy dla swojego dziecka, weź pod uwagę wiek dziecka i jego wagę. Zacznij od wyboru konkretnej grupy fotelików i rodzaju montażu. Sprawdź, czy wasze auto ma uchwyty do bazy Isofix. Możesz wybrać bazę i fotelik montowany na Isofix, albo model, mocowany pasami samochodowymi. Inne praktyczne rozwiązania, to regulacja zagłówka i oparcia w foteliku oraz funkcja obracania fotelika tyłem i przodem do kierunku jazdy.

Gdzie kupić bezpieczny i funkcjonalny fotelik dla dziecka? Salony WÓZKI 101 i LULU WARSZAWA z szeroką ofertą fotelików do dzieci, znajdują się w Warszawie, przy Alei Solidarności. Prócz tego na stronie wozki-foteliki.pl działa sklep internetowy. Tam kupisz online fotelik samochodowy dla twojego dziecka, wózek i wiele innych niezbędnych akcesoriów.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij