dzieciprzyplanszy.pl

Blog tematyczny o grach dla dzieci i rodzicielstwie.

Co potrafi 6-miesięczne dziecko?

Co potrafi 6-miesięczne dziecko?

Każdemu rodzicowi jest dane odkrywać wspaniały świat ze swoim malutkim dzieckiem. Gdy maluch ma 6 miesięcy, jest już bardziej świadom tego, co go otacza. Rodzice są zdumieni, gdy ich 6-miesięczne dziecko zaczyna wykazywać chęci poznawania otaczającego je świata. W tym artykule zastanowimy się nad tym, co potrafi 6-miesięczne dziecko.

Uśmiech i radość 6-miesięcznego malucha

6-miesięczne dziecko znane jest z pewnością z szeroko rozpiętych ramion, wesołego pisku i niewinności przepełnionej uśmiechem. Jest to doniosły moment w życiu i trzeba go w pełni wykorzystać, by cieszyć się jego odkryciami. Maluch potrafi:

 • chwytać i trzymać przedmioty,
 • rozpoznawać swoich bliskich i wszystkich otaczających go ludzi,
 • lubi ćwiczyć swoje nóżki,
 • zaczyna rozumieć i dzielić na dobre, i złe.

Radosny i zadowolony z siebie maluch w tym wieku to cudowny widok. Pamiętamy, że czas mija bardzo szybko, warto w pełni wykorzystać to, co 6-miesiąc oferuje i cieszyć się każdą chwilą!

Pierwsze odkrycia 6-miesięcznego malucha

6-miesięczne dziecko zwiedza świat poprzez oczywiście zabawę. Korzystając z zabawek, słuchając muzyki lub poznając nowe twarze, nasz mały odkrywca jest ciągle zainteresowany tym co go otacza. Jako rodzice, powinniśmy go wspierać i pozwolić mu na doświadczanie nowych rzeczy – to bowiem jest główną drogą do poznania. Co może zaobserwować nasz 6-miesięczny maluch? Usilnie próbuje rozpoznawać źródła dźwięków oraz reagować na określone sygnały, takie jak klaskanie lub śpiew. Porusza się też do przodu i w tył, co w połączeniu z zaciskaniem i ściąganiem palców to zdumiewająco złożony zestaw umiejętności. Wasz mały odkrywca robi też kilka innych rzeczy, takich jak:

 • wyrażanie swoich uczuć i też emocji
 • poprawianie dłoniowe (podnoszenie się i stawanie na nogi)
 • rzucanie rzeczami i kontrolowanie ich ruchu

Bądźcie pomocnymi obserwatorami i świadkami pierwszych zachwycających odkryć, jakie ujawnia wasz 6-miesięczny maluch!

Zdolności poznawcze 6-miesięcznego malucha

Świat dziecka ma szczególny urok – każdego dnia odkrywa wiele nowych rzeczy. Choć od narodzin do sześciu miesięcy 6-miesięczne dziecko nauczyło się już wielu rzeczy, to jego zdolności poznawcze idą dalej. Wśród zdolności poznawczych sześciomiesięcznego malucha wymienić można m.in.:

 • aktywny udział w konwersacjach, poprzez gaworzenie
 • umiejętność poruszania się i przesuwania po łóżeczku, by uzyskać dostęp do interesujących obiektów
 • obserwowanie i interesowanie się otoczeniem
 • nawiązywanie kontaktów wzrokowych i reagowanie na emocje innych ludzi

Zdolności motoryczne 6-miesięcznego malucha

6-miesięczne dzieci są pełne energii i ciekawe świata. Mają świetnie rozwinięte zdolności motoryczne i poznawcze. Ich małe ciała są w stanie wykonać wiele skomplikowanych aktywności – co powoduje, że ich obserwacja może być czasem wręcz zaskakująca. Oto kilka z najważniejszych rzeczy, które potrafi 6-miesięczne dziecko:

 • podnosić głowę, gdy leży na brzuchu
 • obracać się z leżącej pozycji na bok
 • podnosić swoje ciałko trzymając się za uchwyt dorosłego
 • posługiwać się tym, co trzyma w dłoni
 • może siedzieć w pełni stabilnie mając oparcie u innej osoby i uważnie obserwować otoczenie

Rozwój społeczny 6-miesięcznego malucha

6-miesięczne dziecko jest w najlepszym wieku, aby uczyć się nowych doświadczeń społecznych. Maluch często przytula się i wyraża swoje uczucia poprzez gesty. Uśmiechanie się i śmianie jest częstą reakcją na pocieszające gesty i zabawy rodziców, i osób w jego otoczeniu. Dziecko też uczy się różnic między twarzami, głosami i zapachami. 6-miesięczne dziecko powinno także nabywać umiejętność współdziałania, takich jak naśladowanie ruchów rodziców i okazywanie swoich pragnień. Co najważniejsze, powinno pokazywać swoje radości i przywiązanie do nich oraz do innych najbliższych osoby.

Istotne umiejętności wpływające na rozwój społeczny 6-miesięcznego malucha to:

 • Oczywiście uśmiechanie się i śmianie
 • Rozpoznawanie twarzy, głosów i zapachów
 • Naśladowanie rodziców
 • Okazywanie swoich radości i pragnień
 • Pokazywanie przywiązania do najbliższych osoby

FAQ

Co potrafi 6-miesięczne dziecko?

6-miesięczne dziecko jest w stanie wykonywać wiele nowych umiejętności, takich jak: podnoszenie głowy, siadanie z pomocą, wyciąganie rąk po przedmioty, obracanie się na bok, reagowanie na dźwięki i uśmiechanie się.

Czy 6-miesięczne dziecko może trzymać przedmioty?

Tak, 6-miesięczne dziecko może trzymać przedmioty, takie jak zabawki lub kawałki jedzenia, ale jego zręczność jest jeszcze ograniczona.

Co może jest 6-miesięczne dziecko?

W 6 miesiącu życia, mleko matki nadal stanowi podstawę diety dla maluszka. Stopniowo jednak wprowadza się do jego jadłospisu inne pokarmy, takie jak warzywa, owoce i produkty zbożowe. Nowe składniki diety wprowadza się ostrożnie, zaczynając od małych ilości i stopniowo zwiększając ich ilość. Podczas wprowadzania nowych produktów należy uważnie obserwować reakcje maluszka, aby upewnić się, że nie występują u niego żadne dolegliwości żołądkowe. Jeśli reakcje maluszka są pozytywne, można stopniowo zwiększać ilość danego produktu w diecie.

Zobacz także: https://www.dzieciprzyplanszy.pl/co-potrafi-3-miesieczne-dziecko/

Udostępnij