dzieciprzyplanszy.pl

Blog tematyczny o grach dla dzieci i rodzicielstwie.

Co potrafi 3-miesięczne dziecko?

Co potrafi 3-miesięczne dziecko?

Wiele osób zastanawia się, co potrafi 3-miesięczne dziecko. Czy już widzi, słyszy i rozpoznaje twarze? Czy jest już w stanie reagować na określone sytuacje? W tym artykule, przyjrzymy się wyjątkowym możliwościom rozwoju dziecka w wieku 3 miesięcy. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Rozwój wzroku i słuchu
 • Obserwacja i reagowanie
 • Uczenie się komunikacji
 • Co potrafi 3-miesięczne dziecko? Świadome zachowania

Zobacz także: https://www.dzieciprzyplanszy.pl/co-potrafi-6-miesieczne-dziecko/

Rozwój wzroku i słuchu

3-miesięczne dziecko ma już niesamowite możliwości rozwoju i obserwacji. Doskonali swój wzrok, rozpoznając rozmazany obraz na różne odległości. Oglądając twarze swojego opiekuna, są w stanie wyłapać intonacje głosu.

Maluchy doskonalą również słyszenie i umieją odpowiednio reagować, gdy usłyszą głos swojej mamy lub taty. Uznają ich głosy wyłącznie wtedy, gdy słyszą je z bliska. 3-miesięczny maluch potrafi również chwycić kontakt wzrokowy, aby lepiej przyswajać informacje o otaczającym go świecie. Warto wiedzieć, że w tym wieku dobra widoczność potrafi wpłynąć pozytywnie na rozwój zarówno słuchu, jak i wzroku.

Obserwacja i reagowanie

Już 3-miesięczne dziecko ma niezwykłą zdolność do obserwowania i reagowania na otoczenie. Może skupiać swoją uwagę na twarzy osoby mówiącej do niego bez względu na wiek i lokalizację. Przykładowe, ale bardzo wymierne możliwości rozwoju 3-miesięcznego dziecka to:

 • Dziecko może uśmiechać się na widok bliskiej osoby lub na kontakt dotykowy od rodzica
 • Maluch może złapać za przedmioty przyciągając je do siebie
 • Potrafi dokonywać ruchu wyciągnięciem przedmiotu bliżej siebie lub jego oddaleniem.
https://youtu.be/-DfHvx6ad6Q

Uczenie się komunikacji

Jedną z niesamowitych możliwości rozwoju u 3-miesięcznego malucha jest nadawanie pierwszych sygnałów głosowych. W tym wieku dzieci zaczynają doskonalić swoje zdolności językowe, przeważnie poprzez gaworzenie i pomrukiwanie. Z pewnością to doświadczenie sprawi wiele radości dla rodziców pociechy.

Co potrafi 3-miesięczne dziecko? Świadome zachowania

3-miesięczne dziecko jest bardziej aktywne. Co więcej, jego umiejętności rozwijają się w tym czasie w szybkim tempie. Sprawia to, że niemowlęta nabywają zdolności do świadomych zachowań, takich jak:

 • dostosowywanie się do nastroju otoczenia;
 • śmiech w odpowiedzi na głos osoby, z którą się rozmawia;
 • kojarzenie głosu rodzica z jego wyglądem;
 • kojarzenie ludzi z zabawkami.

FAQ

Jakie umiejętności może posiadać 3 miesięczne dziecko?

Dziecko w wieku 3 miesięcy potrafi wyrazić swoje uczucia, takie jak radość, smutek czy złość. Może też słuchać i reagować na głosy i dźwięki otoczenia. Uczy się również powtarzania gestów i wyrażania pewnych odruchów.

Jakie zachowania 3 miesięcznego dziecka powinien obserwować rodzic?

Rodzic powinien obserwować, jak 3 miesięczne dziecko zaczyna wykazywać zainteresowanie otoczeniem poprzez szukanie bodźców wzrokowych i słuchowych. Rodzic powinien też zauważyć, jak dziecko zaczyna reagować na otoczenie i jeśli zauważy, że zaczyna ono wykazywać znaki samodzielności, takie jak chwytanie rzeczy i gryzienie. Rodzic powinien też zauważyć, jak dziecko zaczyna komunikować się poprzez płacz i pozytywne reakcje, kiedy jest szczęśliwe.

Jakie są główne korzyści rozwojowe 3 miesięcznego dziecka?

Dzieci w tym wieku uczą się wielu nowych rzeczy i mają szansę na rozwój. Rozwój 3-miesięcznego dziecka obejmuje umiejętności społeczne, emocjonalne i językowe. Mogą one także poprawić swoją koordynację ruchową, zdolność do wykonywania czynności i zdolność do przetwarzania pewnych informacji.

Udostępnij