dzieciprzyplanszy.pl

Blog tematyczny o grach dla dzieci i rodzicielstwie.

Jak ustalić widzenia ojca z dzieckiem?

Jak ustalić widzenia ojca z dzieckiem?

Jak możemy przeczytać w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, rodzice mają nie tylko prawo, ale też obowiązek utrzymywać kontakt z dziećmi. Kiedy dochodzi do rozstania osób, posiadających wspólne małoletnie dzieci, niejednokrotnie pojawia się problem z ustaleniem kontaktów z dziećmi. Najczęściej to kobieta mieszka z dzieckiem i zajmuje się z nim, a spotkania z ojcem mają miejsce w określonych terminach. Sprawdź, jak ustalić widzenia ojca z dzieckiem.

Jak ustalić widzenia ojca z dzieckiem po rozwodzie?

Choć niektóre pary nie mają problemu z ustaleniem, jak mają wyglądać kontakty ojca z dzieckiem po rozstaniu, zdarza się, że pojawia się bardzo duży problem, a dojście do porozumienia nie jest możliwe. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy sądu, który rozstrzygnie, jak mają wyglądać kontakty ojca z dzieckiem. Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego, jak ustalić kontakt ojca z dzieckiem po rozwodzie.

Kto może złożyć wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem?

Postępowanie sądowe związane z ustaleniem kontaktów ojca z dzieckiem rozpoczyna się po złożeniu odpowiedniego wniosku. Co istotne, wniosek taki może złożyć zarówno ojciec, który chce ustalić swoje kontakty z dzieckiem, jak i matka, która na stałe opiekuje się dziećmi.

Jakie informacje musi zawierać wniosek o widzenia z dzieckiem?

Osoba, która składa wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem, powinna zadbać o to, aby zawierał on wszystkie niezbędne informacje. Przede wszystkim należy określić, jak mają wyglądać kontakty w dni powszednie i w weekendy, w wakacje i w ferie zimowe, w święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy, w urodziny dziecka czy w inne ważne dni.

Oprócz tego warto podać we wniosku jak najwięcej szczegółów. Mowa tu między innymi o tym, gdzie mają odbywać się spotkania czy kto będzie odbierał i odwoził dziecko. W oczach sądu będzie to ważna informacja, że wnioskodawca ma pełną świadomość tego, z jakimi obowiązkami wiążą się kontakty z dzieckiem.

Dodatkowo warto określić swoje oczekiwania względem tego, jak mają wyglądać inne kontakty z dzieckiem, nie tylko spotkania. Chodzi tu o rozmowy telefoniczne czy rozmowy online. To ważny aspekt, o którym wiele osób zapomina – a później pojawiają się z tego powodu problemy.

Więcej informacje na temat tego, jak ustalić widzenia ojca z dzieckiem, znajdziesz tutaj: https://kancelaria-temida.com/sprawy-rodzinne/

Jak ustalić widzenia ojca z dzieckiem? Dobro dziecka na pierwszym miejscu

Niezależnie od tego, w jak silnym konflikcie pozostają rodzice dziecka, powinni oni kierować się przede wszystkim jego dobrem. Długotrwałe postępowanie sądowe z pewnością negatywnie odbije się na dziecku. Warto więc poszukać konsensusu – tym bardziej że regularne spotkania z ojcem z pewnością zapewnią dziecku poczucie bezpieczeństwa po trudnym doświadczeniu, jakim był rozwód rodziców.

Ojciec, który obawia się, że postępowanie w sądzie będzie się przeciągać, może złożyć dodatkowy wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem. Celem takiego wniosku jest ustalenie, jak mają wyglądać kontakty z dzieckiem już w trakcie postępowania. Złożenie takiego wniosku jest sensowne, biorąc pod uwagę, że sprawa w sądzie może potrwać nawet kilka miesięcy.

Skorzystaj z pomocy adwokata – prawo rodzinne Gdańsk

Wiesz już, jak ustalić kontakty ojca z dzieckiem po rozwodzie. W wielu przypadkach niezbędne będzie postępowanie sądowe – szczególnie jeśli problem z porozumieniem pomiędzy rodzicami jest poważny.

Skorzystanie z doświadczenia i wiedzy adwokata od prawa rodzinnego w Gdańsku może być doskonałą propozycją dla osób, które nie wiedzą, jak sformułować wniosek sądowy lub obawiają się, że druga strona może utrudniać nawiązanie porozumienia. Taka pomoc z pewnością będzie cennym wsparciem na drodze do wypracowania rozwiązania w zakresie kontaktów z dzieckiem.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij