dzieciprzyplanszy.pl

Blog tematyczny o grach dla dzieci i rodzicielstwie.

Akcesoria do rozszerzania diety. Co warto kupić na początek?

Akcesoria do rozszerzania diety. Co warto kupić na początek?

Urozmaicanie diety niemowlaka to czas wielu radosnych, niezapomnianych chwil, jak i różnorodnych wyzwań stojących przed jego rodzicami. Szczególnie trudne może wydawać się odpowiednie przygotowanie do tego procesu.

Wielu rodziców, szczególnie mam karmiących piersią swoje maluchy, nie może doczekać się momentu, w którym niemowlę zacznie przyjmować stałe pokarmy. Niestety, temat ten niesie za sobą pewne wyzwania, na które młodzi rodzice niejednokrotnie nie są przygotowani. Dziecko zapoznające się z nowymi smakami odkrywa własne preferencje, a dorosły opiekun musi zapewnić mu sprzyjające warunki do komfortowego eksplorowania. Rozszerzenie diety krok po kroku powinno nastąpić najwcześniej w czwartym miesiącu życia niemowlęcia, ale jest to tak naprawdę niezwykle indywidualna kwestia, uzależniona od stopnia rozwoju pociechy.

Zanim rozpoczniemy zapoznawanie niemowlęcia z nowymi pokarmami i rozszerzanie jego diety, warto wyposażyć się w pomocne narzędzia. Pamiętajmy, że przy doborze posiłków, jak i odpowiednich akcesoriów, należy kierować się przede wszystkim fizycznymi możliwościami dziecka. Przykładowo niemowlę, które nie jest w stanie jeszcze samodzielnie utrzymać główki podczas siedzenia lub leżenia, nie jest gotowe na przyjmowanie pokarmu przy pomocy łyżeczki. Tak samo złym pomysłem będzie umieszczenie dziecka, które nie siedzi samodzielnie, w krzesełku do karmienia. Zmiany muszą zostać wprowadzone stopniowo i umiejętnie, tak by korespondowały z faktycznymi potrzebami malucha.

W co zaopatrzyć się w pierwszej kolejności?

Przed rozpoczęciem planowanego rozszerzania diety niemowlaka, warto pomyśleć o akcesoriach ułatwiających ten proces, zarówno rodzicom jak i samemu dziecku. Nieocenione w takich chwilach będą talerzyki i miski posiadające przyssawki, które pomogą zapobiec bałaganowi, który jest nieodłączną częścią każdego posiłku niemowlaka. Maluch przed pierwszym rokiem życia nie posiada na tyle zaawansowanej koordynacji ruchowej, by uniknąć trącania i przesuwania obiektów podczas prób samodzielnego spożywania pokarmów. Z tego powodu nierozsądne byłoby również pozwolenie dziecku na korzystanie z normalnych sztućców dla dorosłych. Zalecane jest wyposażenie się w dedykowane niemowlętom sztućce dziecięce, które najczęściej wykonywane są z plastiku i dzięki zaokrąglonym krawędziom, skutecznie chronią niemowlę przed skaleczeniem się. Śliniaczki wykonane z plastiku to również doskonały sposób na ułatwienie sobie tego wymagającego procesu. Należy bowiem pamiętać, że rozproszony lub niezadowolony z zaserwowanego dania maluch może wypluwać i rozrzucać pokarm.

Akcesoria do rozszerzania diety powinny być łatwe do czyszczenia i bezpieczne dla najmłodszych. Unikajmy więc ciężkich w utrzymaniu w czystości materiałów, takich jak drewno, a zdecydujmy się raczej na plastik, którego mycie jest szybkie i przyjemne. Oprócz samej praktyczności omawianych przedmiotów, warto pamiętać również o aspekcie wizualnym. Kolorowe, przykuwające uwagę malucha, akcesoria to skuteczny sposób na zachęcenie dziecka do podjęcia próby zapoznania się z nowo poznaną potrawą.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij