Qwirkle

Marcin Niebudek

Niby to gra roku, ale jakoś w ogóle nas nie interesowała. I znowu to tato przywiózł ją nam. No i się zaczęło… To jest gra, w którą takie same szanse mają i dorośli, i dzieci. Zasady są proste, ale każda rozgrywka jest inna. A to wszystko dzięki sześciu klockom, każdy w sześciu kolorach.

Qwirkle

No więc każdy ma sześć klocków w dowolnych kolorach i kształtach. Kładzie dowolną liczbę klocków i układa w pionie lub w poziomie. Następnie dobiera kolejne klocki, tak żeby znowu miał sześć. Kolejny gracz wykłada swoje klocki (dowolną ilość) i uzupełnia swój zestaw klocków do sześciu. Każdy dołożony klocek daje 1 punkt. Gracz układ klocki albo w tych samych kolorach i różnych kształtach, albo jeden kształt w różnych kolorach.

Qwirkle - rozgrywka

Do tej pory wszystko było proste, ale jest jeszcze jedna zasada: kiedy gracz dokłada ostatnie pasujące klocki do danego rzędu, wtedy zyskuje bonus – dwanaście punktów. Każdy klocek jest w kilku sztukach, więc jeśli nie tu, to gdzie indziej da się go dołożyć.

W tej grze liczy się bystre oko i szczęście w losowaniu klocków. Jak już napisałem, szansę na wygraną mają nie tylko dorośli, ale i dzieci. Nasz 6 letni syn często ogrywa nas z kretesem. Ale mimo wszystko bardzo lubimy tą grę, bo za każdym razem kto inny może wygrać.

Kategoria wiekowa

Gra jest przeznaczona dla dzieci od lat 6 i faktycznie dzieci w tym wieku dają sobie świetnie z nią radę. Dodatkowo to nie jest tak, że dorośli mają przewagę, a przynajmniej nie w takim stopniu, jak w innych grach logicznych. Dzieci w tej grze również mają szansę wygrać nawet z rodzicami.

Czego gra wymaga od dzieci? Czego ich nauczy?

By móc grać w tą grę, dzieci nie muszą czytać, bo gra opiera się na symbolach i kolorach, a nie na literkach. Gra uczy dzieci przede wszystkim spostrzegawczości i logicznego myślenia.

Ocena

Ta gra, mimo swej prostoty, mile nas zaskoczyła i często do niej wracamy. Polecamy ją wszystkim grupom wiekowym, choć oczywiście my najchętniej gramy w nią z dziećmi.

Zobacz jak oceniamy…
5/5